Tabarca (hiszp. Isla de Tabarca lub Isla de Nueva Tabarca) – wyspa na Morzu Śródziemnym, zlokalizowana na terenie wspólnoty autonomicznej Walencja, w pobliżu Alicante (20 km) i Santa Pola (8 km) oraz przylądka Cabo de Santa Pola (4,3 km).
Administracyjnie wyspa należy do miasta Alicante. Jej maksymalna długość to 1800 m, a szerokość – 380 m. Najwyższy punkt ma 15 m n.p.m. Wyspa dzieli się na dwie zasadnicze części połączone wąskim przesmykiem, w którym ulokowano port:
wschodnią – niezamieszkaną, porośniętą roślinnością wydmową i opuncjami – znajdują się tutaj ruiny fortu, cmentarz i latarnia morska Isla de Tabarca, a także lęgowiska ptaków,
zachodnią – zajętą przez osadę Isla Plana o Nueva Tabarca, zabudowaną starą architekturą rybacką z kościołem i rynkiem.
Wyspa znana była Grekom (Planesia) i Rzymianom (Planaria). Około 1700 zwano ją Wyspą św. Pawła (Illa de Sant Pau). Obecna nazwa pochodzi od liguryjskich osadników z tunezyjskiej wyspy Tabarki z XVIII wieku. Przez krótki czas wyspa wykorzystywana była jako więzienie.
W 2009 miasteczko zamieszkiwało 73 stałych mieszkańców. Kod pocztowy to 03138. Gospodarka wyspy nastawiona jest na obsługę ruchu turystycznego – funkcjonują tu liczne restauracje serwujące dania rybne i paellę, a także sklepy z pamiątkami. Nie ma na wyspie samochodów, a jedynie wózki widłowe. Do portu zawijają regularnie katamarany i statki turystyczne z Alicante (godzina rejsu) i Santa Pola (kilkadziesiąt minut).
Naszym klientom polecamy wypłynięcie z portu w miejscowości Santa Pola, tuż przy porcie znajduje się duży parking, dogodne miejsce do pozostawienia kampera.


Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *